Алтернативата, С. Андреев, М. Бояджиев
Природният газ е ресурс с органичен произход, открит в пори и пукнатини на земната кора. Чистотата и енергийната ефективност на природния газ зависят от съдържанието на метан за сметка на азота и другите газове в състава му. Използваният в България природен газ основно е внос от Русия и съдържа почти 99% метан (CH4). При изгарянето му се отделят водни пари и минимални вредни емисии, което прави природния газ най-екологичен енергоносител в момента.
Световните запаси на природен газ приравнени в нефтен еквивалент надвишават няколкократно нефтените запаси и в следващите сто години няма причини за безпокойство относно изчерпването му. Природният газ, за разлика от пропан-бутановата смес, е по-лек от въздуха и при евентуално изтичане се разсейва в атмосферата, а не се наслоява в помещенията, което значително намалява риска при експлоатация.
Водещите европейски страни и градове са почти изцяло газоснабдили домакинствата си още през 19-ти век, но и в България този процес започва в края на 90те години на 20 век. Газифицираните населени места се обособяват като притегателен център за инвестиции. Ето защо и производителите на уреди за домакински нужди се насочват трайно към сектора на газовите енергоносители. Изброените причини, както и ниската цена за добив, пренос и употреба, превръщат природния газ в най-атрактивния източник на енергия в наши дни.
Възможностите за българския потребител са няколко: в битовия сектор природен газ се използва най-вече за отопление, затопляне на вода за битови нужди и готвене. Отоплението на жилищата се реализира по два доста различаващи се начина : чрез загряване на вода за радиатори или чрез директно отопление на околния въздух. В първия случай се използва един котел за производство на топла вода, като произведената енергия се предава чрез радиаторите, които затоплят околния въздух.
Възможно е котелът да е комбиниран, т.нар. двуконтурен, който загрява вода в два кръга – за отопление и за битови санитарни нужди.
Газовите котли биват два типа: стенни и подови. Стенният котел е уред за индивидуално отопление на апартаменти в колективни жилища или в индивидуални къщи, по причина на малките му габарити и достъпна цена.Най-често ползваните мощности са от 14 до 35 KW.
По-специално предназначен за отопление на цели къщи и на колективни жилища, котелът за монтаж на пода е по-тежък и с по-големи габарити. За сметка на това неговата продължителност на експлоатация е обикновено по-висока от живота на стенните котли. Този тип котли са добре приспособени към жилища, разполагащи със съответни помещения - мазета, сутерени, котелни, павилиони и пр. Продуктите от горенето на газа и при двата типа котли се отвеждат през комин.
Отоплението с топъл въздух се различава от отоплението с топла вода по отсъствието на флуид-посредник - околният въздух се нагрява директно. В този случай може също да се използва един централен калорифер от който се транспортира и разпределя в помещенията топъл въздух чрез въздуховоди: това е централно отопление с топъл въздух. Друг начин е децентрализираното директно затопляне на околния въздух чрез газови радиатори или вентилаторни конвектори. При този вариант във всяко помещение се инсталира по един газов радиатор със слаба мощност снабден със собствено регулиране. Модерна алтернатива в последно време е газовата камина, затопляща въздуха директно чрез нагреваема плоча.
Повечето домакинства в България отдавна са запознати с възможността за готвене на газ. Газовите печки са един от-най-разпространените газови уреди у нас. Те биват комбинирани, захранвани с електричество и природен газ, газови котлони, фурни и др. За тяхния монтаж се изисква единствено достатъчно голямо помещение (като кухненски бокс например), тъй-като за продуктите от горене не се изисква специална отвеждаща система. При готвене на природен газ е възможно да контролираме и променяме нивото на топлината в зависимост от етапа на приготвяне на ястието. Пламъкът е безопасен и може да бъде намаляван или увеличаван моментално. Тъй-като произвежда водни пари докато изгаря, природният газ не изсушава храната, приготвена във фурната. Тя запазва своя вкус и сочност.
Повече от 90% от битовите инсталации на природен газ у нас са съставени от котел и готварска печка.
За да достигне природният газ до всяко домакинство има два варианта – чрез доставка през газоразпределителните мрежи на газовите дружества в България (в повечето големи градове вече има изградени мрежи), или чрез инсталиране на индивидуална батерия от газови бутилки, където има възможност за това (например в двор). За целта е нужно потребителят да сключи договор за присъединяване с газоразпределителното дружество, след което техническа група изгражда инсталацията и монтира газовите уреди. Завършената инсталация се изпитва от независим експерт.
Газопроводните инсталациите се изграждат от полиетиленови тръби (само подземно), стоманени и най-вече медни тръби. Монтажът на газовата инсталация отнема от един до няколко дни в зависимост от конкретните технически параметри, но процесът на проектиране, одобряване и издаване на разрешително за строеж може да продължи повече, в повечето случаи до месец. Когато всичко е изпълнено, се извършва прецизна настройка на газовите уреди и инструктаж за безопасна работа, след които всяко домакинство може да използва евтината и ефективна енергия на природния газ.